پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 عوامل موثر بر استقرار بازار بورس الکترونیک در ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2-10-      پیشینه خارجی پژوهش

نویسندگان: فیرچلد و همکاران (2004)

عنوان مقاله: عوامل کلیدی موفقیت برای بازارهای الکترونیک تببین فرآیند کسب و کار و محیط ذی نفعان (شرکت)

با وجود اینکه بازارهای بی شماری گشایش شده اند، اما استقبال از بازار های الکترونیک در سراسر جهان کمتر از انتظارات بوده می باشد. دقیقا مشخص نیست که چه چیز هایی بر بازار الکترونیک تاثیر گذارند، چگونه این بازار ها پدیدار می شوند، و کدام بازار ها سر انجام در این صنعت در زمره موفق ترین ها خواهند بود. چندین شرکت مشاور از قبیل forrester(فورستر)، lynch merril(مریل لینچ)،morgan stanley(مورگان استنلی) مباحثی را در مورد عوامل موفقیت بازارهای الکترونیک من جمله کسب مهارت حوزه ای، و انبوه پر شمار مصرف کنندگان را مطرح و برشمرده اند. با این تفاصیل،هیچ یک از این عوامل به صورت تجربی مورد مطالعه قرار نگرفته اند.

به سبب اندازه بالای ناکامی بازارهای الکترونیک، در پژوهش پیش و رو کوشش شده می باشد تا عوامل خاص مهم برای موفقیت بازارهای الکترونیک تبیین شوند. از مثال های موردی برای ارزیابی و سنجش روایی مدل پژوهشی و همچنین تشریح تاثیرات اقتصادی که هم بازارهای الکترونیک و هم خریداران و فروشندگان تجربه کرده اند  بهره گیری شده می باشد و به شرایطی پرداخت شده می باشد که تحت آن احتمال ناکامی  یا کامیابی بازارهای الکترونیک هست.

قالب بازارهای الکترونیک و سازوکار و کارهای اجرایی آن را تبیین خواهد نمود . شبکه های ارتباطی الکترونیک Electronic Communication Networks ، به عنوان سامانه های معاملاتی خودکار که کار معادل یابی سفارش های خرید و فروش را انجام می دهند، بیشترین تأثیر را در بازار های الکترونیک سهام اعمال می کنند بخش سوم مقاله فرآیند شکل گیری این شبکه ها، ویژگی ها و مزایا و معایب آنها را تبیین و عمده ترین شبکه های ارتباطی الکترونیک دنیا را معرفی می کند . بخش چهارم به توصیف تحولات تاریخی منتهی به شکل گیری بورس الکترونیک نزدک در ایالات متحده می پردازد. در این بخش قالب اولیه نزدک و تحولات شکلی این بازار تبیین داده می گردد . تولد نزدک دستاوردهای ارزشمندی زیرا حذف واسطه ها و کاهش هزینه های معاملاتی برای فعالان بازار سرمایه به ارمغان آورده می باشد . هرچند، به اعتقاد بعضی تحلیل گران هزینه فایده بهره گیری از سامانه های الکترونیک سهام در برابر مزایای بالفعل موجود در بازار های سنتی مانند امنیت معاملاتی ناچیز می باشد . در بخش چهارم مقاله، مزایا و معایب معامله سهام از طریق نزدک مورد تحلیل قرار خواهد گرفت . بخش پنجم به مقایسه کارکردهای بورس نزدک و بورس نیویورک خواهد پرداخت . چالش هایی زیرا شفافیت اطلاعاتی، امنیت و سلامت سامانه های معاملاتی، توزیع عادلانه اطلاعات و رفع تبعیض در روابط مشتری و کارگزار می تواند کارآمدی بازار های الکترونیک خاصه بورس نزدک را تهدید کند . در بخش ششم، ساختار قانونی پیش بینی شده در بورس نزدک جهت روبرو شدن با چالش هایی همانند این مورد توجه قرار می گیرد . پرسش های مربوط به ماهیت ” معامله آنلاین ” ، چگونگی ورود سفارش ها به سامانه الکترونیکی و نظام دریافت و پرداخت در بخش هفتم با ذکر مثال پاسخ داده خواهند گردید

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-1-

 • شناسایی عوامل موثر در استقرار بورس الکترونیک در ایران.
 • مطالعه عوامل ساختاری موثر در استقرار بورس الکترونیک در ایران.
 • مطالعه عوامل رفتاری موثر در استقرار بورس الکترونیک در ایران.
 • مطالعه عوامل زمینه ای موثر در استقرار بورس الکترونیک در ایران.
 • ارائه راهکارهای عملی جهت پیاده سازی بورس الکترونیک در ایران.

اهداف کاربردی

 • بدیهی می باشد که به دنبال انجام هر تحقیقی کوشش بر این می باشد نتایج بدست آمده مورد بهره گیری علاقمندان قرار بگیرد تا در اتخاذ تصمیمات موثر کارا و موثر باشد .لذا این پژوهش نیز مستثنی از این امر نخواهد بود.
 • از طرف دیگر نتایج تحقیقات برای خود مدیران شرکتها نیز قابل توجه خواهد بود تا نتایج مثبت بیشتری را رقم بزنند؛ لذا نتایج تحقیقات حاضر می تواند برای گروههای زیر قابل بهره گیری باشد :
 • سازمان بورس اوراق بهادار
 • سهامداران شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران
 • مدیران شرکتها
 • موسسالت مالی و اعتبارای و سرمایه گذاری
 • متخصصین و تحلیلگران مالی
 • محققان و دانشجویان

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : عوامل موثر بر استقرار بازار بورس الکترونیک در ایران  با فرمت ورد