پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 عوامل موثر بر استقرار بازار بورس الکترونیک در ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

بخش سوم- مختصری درمورد جامعه مورد پژوهش

2-10-      بورس اوراق بهادار

بورس اوراق بهادار، بازار رسمی و سازمان یافته سرمایه می باشد که در آن اوراق بهادار پذیرفته شده از قبیل سهام شرکت‌ها و اوراق مشارکت، تحت قوانین و مقررات خاصی داد و ستد می شوند. مشخصه مهم بورس اوراق بهادار، طرفداری از صاحبان پس انداز و سرمایه‌ها و الزامات قانونی برای متقاضیان سرمایه می باشد. یعنی مرجع رسمی و مطمئنی می باشد که دارندگان سرمایه و پس انداز می توانند وجوه مازاد خود را برای سرمایه‌گذاری در آن به جریان انداخته و با خرید اوراق بهادار از بازده مناسبی برخوردار شوند.

به بیانی دیگر، شرایطی در بورس اوراق بهادار فراهم شده که سرمایه و مالکیت شرکت ها و واحدهای اقتصادی قابلیت مبادله می یابند؛ و بورس اوراق بهادار مکانی می باشد که با وجود شفافیت اطلاعات و نظام عرضه و تقاضای موجود در آن، قیمت ها در سطحی معقول و عادلانه قرار داشته و سرمایه گذار با اطمینان خاطر بیش تر معامله مورد نظر خود را انجام می‌دهد.

از بورس اوراق بهادار معمولاً به عنوان یک بازار متمرکز، منسجم و سازمان یافته نام می‌برند و این به دلیل دو ویژگی عمده این بازار می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

اول،‌تمام معاملاتی که روی اوراق بهادار پذیرفته شده در بورس انجام می شوند در تالار بورس و به دست کارگزاران و معامله گرانی صورت می گیرند که عضو بورس هستند؛

دوم، در بورس، کارگزاران کوشش می کنند اوراق بهادار را به پایین ترین قیمت برای مشتریان خود خریداری کنند و همچنین کوشش دارند که اوراق بهادار را به بالاترین قیمت پیشنهاد شده به فروش برسانند. هدف از وضع مقررات در بورس اوراق بهادار این می باشد که خریداران مطمئن شوند حداقل قیمت را برای خرید سهام پرداخت می کنند و فروشندگان نیز اطمینان حاصل کنند که اوراق بهادار را به بالاترین قیمت ممکن به فروش می‌رسانند(پورتال بورس اوراق بهادار تهران )

 

2-11-      بورس اوراق بهادار تهران[1]

بر پایه قانون بازار اوراق بهادار،‌ بورس اوراق بهادار تهران نیز سازمان عمومی غیر انتفاعی تبدیل گردید و عملیات اجرایی را بر عهده گرفت. تشکیل، سازماندهی و اداره بورس اوراق بهادار؛ پذیرش اوراق بهادار؛ وضع و اجرای ضوابط حرفه ای و انضباطی برای اعضا؛ تعیین وظایف و مسئولیت های اعضا و نظارت بر فعالیت آنها؛ نظارت بر حسن انجام معاملات اوراق بهادار پذیرفته شده؛ تهیه، جمع آوری، پردازش و انتشار اطلاعات و نظارت بر فعالیت ناشران اوراق بهادار پذیرفته شده از مهم ترین وظایف آن می باشد. اداره بورس اوراق بهادار تهران بر عهده هیئت مدیره می باشد که از هفت عضو تشکیل می گردد. اعضای هیئت مدیره منتخب مجمع عمومی هستند و برای دو سال انتخاب می شوند.

اداره امور اجرایی شرکت هم بر عهده مدیر عامل شرکت می باشد که توسط هیئت مدیره انتخاب می گردد. نمودار ساختار کلی بورس اوراق بهادار تهران (شرکت سهامی عام) به صورت زیر می باشد.

[1] Tehran’s Stock exchange

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-1-

 • شناسایی عوامل موثر در استقرار بورس الکترونیک در ایران.
 • مطالعه عوامل ساختاری موثر در استقرار بورس الکترونیک در ایران.
 • مطالعه عوامل رفتاری موثر در استقرار بورس الکترونیک در ایران.
 • مطالعه عوامل زمینه ای موثر در استقرار بورس الکترونیک در ایران.
 • ارائه راهکارهای عملی جهت پیاده سازی بورس الکترونیک در ایران.

اهداف کاربردی

 • بدیهی می باشد که به دنبال انجام هر تحقیقی کوشش بر این می باشد نتایج بدست آمده مورد بهره گیری علاقمندان قرار بگیرد تا در اتخاذ تصمیمات موثر کارا و موثر باشد .لذا این پژوهش نیز مستثنی از این امر نخواهد بود.
 • از طرف دیگر نتایج تحقیقات برای خود مدیران شرکتها نیز قابل توجه خواهد بود تا نتایج مثبت بیشتری را رقم بزنند؛ لذا نتایج تحقیقات حاضر می تواند برای گروههای زیر قابل بهره گیری باشد :
 • سازمان بورس اوراق بهادار
 • سهامداران شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران
 • مدیران شرکتها
 • موسسالت مالی و اعتبارای و سرمایه گذاری
 • متخصصین و تحلیلگران مالی
 • محققان و دانشجویان

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : عوامل موثر بر استقرار بازار بورس الکترونیک در ایران  با فرمت ورد