پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 عوامل موثر بر استقرار بازار بورس الکترونیک در ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

2-10-       افزایش سرمایه شرکت ها

افزایش سرمایه به پیشنهاد هیئت مدیره و تصویب مجمع عمومی فوق العاده شرکت به مورد اجرا گذاشته می گردد. البته هیئت مدیره برای توجیه لزوم افزایش سرمایه،‌بایستی دلایلی ارائه دهد تا نظر اکثریت سهامداران را جلب نماید.

راه اندازی خط تولید جدید،‌خرید ماشین آلات، اجرای طرح های توسعه، سرمایه گذاری در سهام سایر شرکت ها و بسیاری از طرح ها و اهداف دیگر، می تواند دلیلی بر افزایش سرمایه یک شرکت باشد.

بایستی توجه داشت که افزایش سرمایه در کوتاه مدت شاید سودی به همراه نداشته باشد و حتی پس از افزایش سرمایه شرکت، قیمت سهام آن به حد قابل توجهی تنزل نماید. هر چند، سهامدار از طریق اضافه شدن تعداد سهام خود به نسبت افت قیمت، هیچ ضرری را از لحاظ ارزش کل دارایی خود متحمل نمی گردد. اما بازدهی بلند مدت از طریق افزایش قیمت سهام و سود سالیانه برای وی وجود خواهد داشت (گرامی و محمدزاده، 1385).

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی: در افزایش سرمایه ای که از محل آورده نقدی انجام می شود، شرکت یا اندوخته ای برای صرف به مقصود افزایش سرمایه ندارد یا سهامداران موافقتی به اندوختن منابع به مقصود افزایش سرمایه از خود نشان نمی دهند. در این صورت، سیاق معمول بدین گونه می باشد که سهامداران شرکت در زمان افزایش سرمایه به ازای هر سهم جدید مبلغی معادل هزار ریال به شرکت پرداخت می نمایند و سهام جدید یا حق تقدم به آن ها تعلق می گیرد.

در صورتی که سهامدار مایل نباشد از حق تقدم خویش بهره گیری کند،‌می تواند امتیاز آن را به شخص دیگری در بورس اوراق بهادار واگذار نماید. به این شکل که با مراجعه به یک کارگزار و تکمیل فرم درخواست فروش، حق تقدم خود را به فروش می رساند. خاطر نشان می گردد که خریدار حق تقدم تنها امتیاز برگه را خریده و بایستی علاوه بر آن مبلغ اسمی تعداد حق تقدم خریداری شده را نیز به حساب شرکت واریز نماید. از طرفی اگر سهامدار بنا به دلایلی از امتیاز حق تقدم بهره گیری ننماید؛ یعنی، نه تعداد سهام خود را با واریز مبلغ اسمی افزایش دهد و نه امتیاز‌ آن را در بورس به شخص دیگری واگذار نماید،‌شرکت مربوطه پس از مدتی اقدام به فروش این برگه ها در بورس نموده و پس از تأمین مبلغ اسمی، ما به التفاوت وجه را به حساب سهامدار مقصود می‌نماید.

افزایش سهام از محل مطالبات حال شده: معمولاً بعضی از شرکت ها به دلیل کمبود نقدینگی یا حفظ منابع نقدی موجود، برای تأمین سود متعلق به هر سهم،‌به جای پرداخت نقدی اقدام به دادن سهام جایزه یا سود سهمی می نمایند، و از این طریق افزایش سرمایه می دهند که این همان افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده سهامداران می باشد.

افزایش سرمایه از محل سود انباشته:‌ در افزایش سرمایه ای که از محل سود انباشته می باشد،‌شرکت با موافقت سهامداران تمام یا قسمتی از سود حاصله به واسطه فعالیت یک یا چند دوره مالی را به جای تقسیم نقدی در بین سهامداران به افزایش سرمایه شرکت اختصاص می دهد. در این حالت،‌سهامداران بابت افزایش سرمایه بدون پرداخت وجهی به شرکت، سود سهمی را از شرکت دریافت می نمایند(گرامی و محمدزاده، 1385).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

افزایش سرمایه از محل اندوخته: در افزایش سرمایه ای که از محل اندوخته می باشد،‌شرکت با موافقت سهامداران، تمام یا قسمتی از سود حاصله به واسطه فعالیت یک یا چند دوره مالی را به جای تقسیم نقدی در بین سهامداران به افزایش سرمایه شرکت اختصاص می دهد. در این حالت سهامداران وجهی را بابت افزایش سرمایه به شرکت پرداخت و سهام جایزه را از شرکت دریافت می نمایند. سهام جایزه به این معنی می باشد که در صورتی که اندوخته های شرکت زیاد باشد احتمالاً بخشی از آن به صورت سهام جایزه – به گونه رایگان – بر اساس سهم مالکیت شرکت در اختیار سهامداران فعلی قرار می گیرد. با تصمیم مدیریت شرکت به انتقال این ذخائر مازاد به حساب سهام سرمایه ای درصد مالکیت سهامداران هیچ تغییری نمی کند. پس از انتشار سهام جایزه،‌قیمت سهام شرکت با در نظر داشتن مقدار انتشار این سهام کم و بیش کاهش خواهد پیدا نمود. در هر صورت، از‌ آنجا که نرخ سود قابل تقسیم تغییری نمی کند،‌وقتی قیمت سهم بیشتر گردد، سهامداران با در نظر داشتن افزایش سهام تحت مالکیت،‌منافع بیشتری به دست خواهند آورد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-1-

 • شناسایی عوامل موثر در استقرار بورس الکترونیک در ایران.
 • مطالعه عوامل ساختاری موثر در استقرار بورس الکترونیک در ایران.
 • مطالعه عوامل رفتاری موثر در استقرار بورس الکترونیک در ایران.
 • مطالعه عوامل زمینه ای موثر در استقرار بورس الکترونیک در ایران.
 • ارائه راهکارهای عملی جهت پیاده سازی بورس الکترونیک در ایران.

اهداف کاربردی

 • بدیهی می باشد که به دنبال انجام هر تحقیقی کوشش بر این می باشد نتایج بدست آمده مورد بهره گیری علاقمندان قرار بگیرد تا در اتخاذ تصمیمات موثر کارا و موثر باشد .لذا این پژوهش نیز مستثنی از این امر نخواهد بود.
 • از طرف دیگر نتایج تحقیقات برای خود مدیران شرکتها نیز قابل توجه خواهد بود تا نتایج مثبت بیشتری را رقم بزنند؛ لذا نتایج تحقیقات حاضر می تواند برای گروههای زیر قابل بهره گیری باشد :
 • سازمان بورس اوراق بهادار
 • سهامداران شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران
 • مدیران شرکتها
 • موسسالت مالی و اعتبارای و سرمایه گذاری
 • متخصصین و تحلیلگران مالی
 • محققان و دانشجویان

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : عوامل موثر بر استقرار بازار بورس الکترونیک در ایران  با فرمت ورد